Apple HomePod

Apple, WWDC 2017 etkinliğinde yeni oyuncağı ev tipi akıllı hoperlörü HomePod’u tanıttı. Kendi içinde tam 40 milyon şarkı barındıran HomePod, Apple Music ile birlikte çalışarak gerçek bir şölen sunuyor. HomePod ayrıca Siri’yi de destekliyor. Tasarımıyla dikkat çeken cihaz temiz bir bass ile birlikte yüksek kalite bir ses çıkışı sunuyor.

Apple tarafından yapılan açıklamada HomePod’un pek çok özelliği bir arada barındırdığı belirtilerek, HomePod’un hem akıllı hoparlör hem de daha önce sunulmamış bir ses kalitesi sunduğunun altı çizildi. Apple’ın A8 çipli işlemcisi bulunan HomePod gizliliğe oldukça önem veriyor. Bu sebeple yapılan bütün çalışmalar kimliksizliğe yönelik. HomePod sayesinde evdeki akıllı cihazlarınızı da yönetmeniz mümkün olacak. HomeKit ile birlikte çalışabilen HomePod ile sesli komut kullanarak evinizin ışıklarını açıp kapatabileceksiniz.

HomePod içinde bulunduğu odayı tarayıp odaya uygun olan, sesin kulağınıza en iyi nasıl gelebileceğini analiz ederek ortama en uygun akustik haritayı çıkararak, en iyi sesi size sunuyor. Bunun için sizin yapmanız gereken hiçbir şey yok. Bu özellik bile başlı başına cihazın ne kadar teknolojik bir alet olduğunun da kanıtı.

Apple Homepod

Apple Homepod

HomePod’un bir ekranı yok. Ancak Apple dünyası içinde üretilen cihazların nasıl sonuçlar vereceğini önceden tahmin etmek çok zor. Apple bu cihazın bir numaralı müzik dinleme aracı olacağından oldukça emin ve tasarım konusunda herhangi bir endişe taşımıyorlar. Ekranı olmamasına rağmen bu kadar kullanışlı bir cihaz olduğunun bilinmesi insanlar tarafından HomePod’un cazibesini bir kat daha arttırıyor.

İnsanlar gerçekten akıllı hoperlörlerin nasıl bir şey olması gerektiğini Apple HomePod ile görecekler. Zira bundan önce piyasaya çıkan benzer ürünlerin bazılarının ses kalitesi, bazılarının da işlevsel anlamda yetersiz olmaları insanların Apple HomePod’a olan beklentilerinin de artmasına sebep oldu. Apple’ın hala güzel tasarımlı, akılcı ürünler ürettiği ortada ancak insanların kafasındaki endişe bu cihazın satış fiyatının ne olacağıydı.

Şu anda öngörülen satış fiyatının 350 dolar olmasını insanlar yüksek sayabilirler. Ancak Apple, sadık müşterilerine güvenmeye devam ediyor. Kendi kullanıcı kitlesini oluşturmuş olan şirket, cihazın rağbet göreceğinden oldukça emin.