Facebook Canlı Yayınlar ile ilgili iyileştirmelere devam ediyor

Yakın zamanda Facebook üzerinden video paylaşmanın hayalleri kurulurken artık Facebook üzerinden canlı yayın yapılabiliyor. Bu da, teknolojinin aslında ne kadar hızlı ilerlediğinin de bir göstergesi. Tabi bu, başka ihtiyaç ve beklentileri de yanında getiriyor. Günümüzde Facebook üzerinden paylaşılan her 5 videonun 1 tanesi canlı yayın olarak paylaşılıyor. Ancak canlı yayının kötü yanı eğer evrensel bir dil kullanmıyorsanız ulaştığınız kişilerin ve sizi izleyecek olanların da yeterince fazla olmaması.

Youtube’un bir süredir videolarında kullandığı alt yazı özelliği artık Facebook’taki canlı videolarda da kullanılacak. Yalnız arada ufak bir fark var. Youtube bunu canlı yayınlar için henüz hayata geçiremedi. Ancak Facebook bir taraftan yayın yapılırken diğer taraftan da alt yazıyı ekrana verebilecek.

Facebook Canlı Yayın

Facebook

Facebook canlı yayınlarına alt yazı desteği için Şimdilik 3. parti bir alt yazı sağlayıcısı kullanılması gerekecek

Canlı yayın yapacak olanlar Live API kullanarak videolarındaki sesleri yazı haline getirebilecekler ancak bu noktada  üçüncü parti bir altyazı sağlayacısı kullanmak durumunda kalacaklar. Şu an için kişisel kullanımdan ziyade daha büyük yayıncılar tarafından kullanılacak olan özellik ilerleyen zamanlarda herkesin kullanabileceği şekilde geliştirilmeye de açık olarak tasarlanmış. Bu özellik, Youtube’daki gibi aktif edilebilecek bir seçenekten ziyade, yayını yapan kişi tarafından kontrol edilip, izleyicinin her hangi bir şey seçmesine gerek kalmadan altyazıyı ekranda görmesine sebep olacak.

Facebook’ta canlı yayın özelliğine alt yazı ekleme fikrinin nasıl ortaya çıktığı merak edilirken bir yetkili, bu fikrin aslında paylaşılan videolar ve canlı yayın videolarının izlenme sayılarının arasındaki farkın çok fazla olduğu ve bunun nedenlerini araştırırken ortaya çıktığını söylüyor. Çünkü yayınlanmış bir videoyu anlamasanız dahi tekrar tekrar izleyerek anlama ihtimaliniz var. Ancak canlı yayında böyle bir şansınız yok.

Facebook Canlı Yayın

Facebook Canlı Yayın

Facebook özellikle video izleme özelliğine oldukça dikkat ediyor ve sık sık bununla ilgili yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Öyle ki, çoğu zaman karşımıza çıkan yenilikleri sanki uzun zamandır kullanıyormuşuz gibi yadırgamadan benimseyip kullanmaya başlıyoruz. Canlı yayına arkadaş davet etme, özel sohbet grupları oluşturma gibi pek çok yeni Facebook özelliği şirketin videolar konusundaki gelişim hızının nasıl olduğu yönünde bize bir fikir veriyor. Güncellemenin en geç 1-2 hafta içerisinde verileceği ön görülüyor.