Google Fotoğraflar Yeni Özellikler

Google, bugün her ay 500 milyon kişi tarafından kullanılan popüler Google Fotoğraflar uygulaması için bir yükseltme yaptığını duyurdu. Uygulama şimdi, arkadaşlarınıza ve ailenize göndermeniz gereken fotoğrafları yüz tanıma özelliğini kullanarak size önerebiliyor.

Önerilen Paylaşım adlı yeni bir sosyal medya özelliğene de sahip. Paylaşılan Kütüphaneler adlı başka bir seçenek, tüm fotoğraflarınızı veya fotoğraflarınızın bir alt kümesini, örneğin en iyi arkadaşınız veya iş ortağınız gibi belirli kişilerle otomatik olarak paylaşmanıza olanak tanıyor.

google fotoğraflar

google fotoğraflar

Google ayrıca fotoğraf kitapları sunacağını ve Google Lens’i de Google Fotoğraflar‘a entegre edeceklerini açıkladı. Önerilen Paylaşım, bugünkü Facebook’un bağımsız kişisel paylaşım uygulaması olan Facebook Moments’da bulunan işlevselliğe çok benzer.

Google Fotoğraflar uygulaması, fotoğrafınızdaki kişilerin kim olduğunu belirleyecek ve sonra fotoğraflarınızı uygulamanızdan onlarla paylaşmanıza imkan sağlayacak.

Fotoğraf çektikten kısa bir süre sonra, fotoğraftaki kişiler tanınarak “Dave, Jason ve Meghan’la 5 yeni fotoğraf” gibi bir bildirim karşınıza çıkacak ve onlarla paylaşıp paylaşmak istemediğiniz size sorulacak. Daha sonra fotoğraflarınızı otomatik olarak paylaşmak için bu uyarıya verecek cevabınızı sabitleyebilirsiniz. Uygulamaya sahip olmayanlar için Google Fotoğraflar bir SMS bildirimi bile gönderecek.

Paylaşılan Kütüphaneler adlı ikinci bir özellik, yakınınızdaki seçkin insanlarla paylaşmayı kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır – bir aile üyesi, en iyi arkadaş veya ortak gibi.

Google Fotoğraf uygulamasında, bu atanan kişilerle otomatik olarak fotoğraf paylaşacak bir ayarı önceden yapabilirsiniz. Bütün kütüphanenizi paylaşmanız zorunlu değil. Bunun yerine yalnızca belirli bir kişiyi (veya birden fazla kişiyi) içeren fotoğrafları paylaşmanızı sağlayan bir özelliği de seçebilirsiniz.

Örneğin, bir eş, otomatik olarak akıllı telefondan erişebileceği eşiyle birlikte iki çocuğunun tüm fotoğraflarını paylaşabilir.

Alıcı ayrıca otomatik olarak bu fotoğrafları kaydetmeyi seçebilir, bu nedenle de arama ve Google Fotoğraflar’ın sizin için yarattığı filmler, kolajlar ve diğer yaratımlarda görünecektir. Paylaşılan Kütüphaneler önümüzdeki haftalarda Android, iOS ve web’de de yayınlanacak.

Güncelleme ile Google Fotoğraflar, en iyi fotoğraflarınızı tespit edebilecek ve bunları fiziksel, basılı fotoğraf kitapları olarak sunabilecektir. Örneğin, bir etkinlik olduğunu algıladığında – örneğin bir aile olarak tatiliğinden yeni döndüğünüz anda sizin fiziki fotoğraf kitapları basabilecek.