Google‘ın muazzam banka hesabı artık biraz daha küçülmüş olabilir. Avrupa Birliği düzenleyicileri Silikon Vadisi’nin devasa rekorunu 2.7 milyar dolarlık bir tekelcilik cezası ile cezalandırdı.

 

Temelde ceza, Google‘ın alışveriş sonuçları sunma şekli ile alakalı.

AB tekelcilikle mücadele şefi Margrethe Vestager, şirketin kendi istediği alışveriş ile ilgili arama sonuçlarının, rakiplerinden daha üst sıralarda yer almasını sağlayarak  hizmetini adil olmayan bir şekilde ön plana çıkardığını iddia etti.

Avrupa Rekabet Komisyonu ise arama motorunun kendisine ve rakiplerine eşit muamele etmesi gerektiğini bildirdi. Bunu nasıl yapacağını seçmek ve AB’ye planlarını 60 gün içinde bildirmek Google‘ın sorumluluğunda.

Google'a AB'den büyük ceza

Google’a AB’den büyük ceza

Resmi bir blog yazısında, Şirket’in genel müdürü Kent Walker, Google’ın alışveriş arama sonuçlarının tüketicilere yönelik bir hizmet sunduğunu savunarak cezaya cevap verdi. Walker, “Arama sonuçları insanların doğrudan web sitelerine değil, doğrudan istedikleri ürünlere götüren bağlantıları tercih ettiğini gösteriyor” dedi.

 

Benzer bir aramayı ABD’de yaparken sayfanın üstünde benzer sonuçlar çıksa da, çıkan sonuçların sol üst köşesindeki “sponsor” adı altında verilen kutucuklardan bu şekilde bildirimler gösteriliyordu.  Bu bildirimi gören kullanıcılara “Google’ın bu tedarikçilerden bazılarıyla ilişkili olduğunuğu” gösteriyordu.

Başka bir deyişle, çıkan arama sonuçları uygun olsa da, Arama motoru bize sağ tarafta sürekli olarak reklamları öneriyor. Google’ın elindeki veriler aslında bunun kullanıcıların istediklerini kolaylıkla bulabilmeleri anlamında oldukça yararlı bir hareket olduğunu gösteriyor.

 

Ancak, otoritelerin görüşlerine göre mümkün olan en iyi fırsatları gördüğümüz konusunda da bir garanti yok. Diğer şirketler de benzer arama sonuçları sunsa da Google’ın ayarları tüketicilerin bu alternatif sitelere yönelmelerini en aza indirecek şekildedir.

Bu risk, Vestager ve diğer AB düzenleyicilerini kendi çıkarlarını ön planda tutan internet devi‘nin, rakiplerinin sonuçlarını ekrana taşımaması konusunda oldukça endişelendirmekte.

 

Arama sonuçlarının oluşturulması, Google‘ın giderek karmaşık hale getirdiği arama sonuçlarında kullandığı algoritmayı daha büyük bir soruna dönüşüyor. Tasarım gereği, büyük arama motoru’nun arama sonuçlarında çıkarttığı bilgi kutuları dağınıklığı gidermekte ve görünüşte aradığımız her şeye haklı ve kolay şekilde ulaşmamazı sağlamakta.

Yapısal olarak, sayfada kelimenin tam anlamıyla insanın dikkatini çeken bilgiler bir çerçevenin içinde belirtiliyor. Sorun, şirketin bu bilgiyi sunma mantığının belirsiz olması ve bilgilerin de bazen yanlış olmasıdır.