WhatsApp bir soruna çözüm getiriyor. Teknoloji insanlar için yapılır ve insanlar hata yapar. Mesajlaşma uygulamaları söz konusuyken, bazen daha sonra daha garip bir konuşmaya neden olabilecek bir kişiye mesaj gönderirsiniz.

 

Bu sorunun çözümü, yanlış alıcıya bir açıklamayla beraber göndereceğiniz yeni bir iletiyle mesajınızı geri çağırma yeteneğine sahip olmaktır. WhatsApp’ta bunun bir çözümü var ve daha önce gönderilmiş mesajlarınızı geri çağırmak mümkün. Bu işleme Recall denir, ancak Whatsapp üzerinde henüz faaliyette değil.

whatsapp

WhatsApp

WABetaInfo’ya göre, Android uygulamasında (sürüm 2.17.235), Geri Çağırma özelliği kullanılabiliniyordu. Ancak bu özellik artık varsayılan olarak devre dışı. Bu da daha sonra bir sunucu güncellemesi ve beta kanalı üzerinde test yapılana kadar beklemek zorunda olduğumuzu gösteriyor.

 

Geri Çağırma özelliğinin nihai bir şekilde devreye alınmasına hazırlanırken, WhatsApp ilginç özellikleri açıklayan, henüz yayınlanmamış bu özelliğin ayrıntılarını içeren bir SSS makalesi yayınladı.

 

Geri Çağırma Özelliği Kullanıcı İçin Ne Anlama Geliyor?

 

Pek çok diğer sohbet uygulaması zaten alıcı tarafından görülecek bir mesajı geri çağırmanızı veya iptal etmenizi sağlayan bir özellik sunuyor. Bu yeni özellik, mesajın önceden görülüp görülmediğine bakılmaksızın mesajınızı hem telefonunuzdan hem de alıcının telefonundan silmenize izin verecek. Düzenleme mesajı özelliği de mevcut olacak.

Mevcut haliyle, WhatsApp, kullanıcıların gönderilen mesajın düzenlemesine ya da silmesine izin vermiyor. Ancak bu yeni özellikle mesajınızı geri çektiğinizde, çektiğiniz mesajın yerinde karşı tarafta “Bu mesaj geri çekildi” şeklinde bir mesaj çıkacak.

 

  • Bir mesajı gönderdikten sonra yalnızca beş dakika içerisinde geri çağırabilirsiniz ve beş dakika geçtikten sonra bir mesajı geri çağıramazsınız. Bu, Telegram Messenger’ın sunduğu özellikten daha kısadır. Telegram Meseenger’da 48 saat içinde yanlış alıcıya gönderilen bir mesajı silebilirsiniz.
  • Hem siz hem de alıcı, Android, iPhone veya Windows Phone için WhatsApp‘ın en son sürümünü kullanıyor olmalıdır.
  • Alıcılar mesajları siz geri çağırmadan önce görebilir veya geri çağırma başarısız olabilir. Bu konuda hızlı davranın.
  • Geri çağırma başarısız olursa WhatsApp sizi bilgilendirir.
  • Gönderen bir geri çağırma talebinde bulunursa, siz alıcı olarak “Bu ileti geri çekildi” iletisiyle bilgilendirirsiniz.