Yeni iMAC Modelleri ve Çıkış Tarihleri

Apple’ın uzun zamandır üzerinde durmadığı iMAC modellerini yeniden geliştirdiğini duymuştuk geçtiğimiz günlerde. Uzunca bir süredir yenilememiş oldukları iMAC modellerini 2017 yılı içerisinde yenileceklerini açıklayan Apple firması yeni iMAC modelleri için güçlü bir donanım ile karşılaşacağımızı ve çok daha iyi ekranlara kavuşacağımızı açıkladı. En sonunda bu yeni ürünlerle ilgili teknik özellikler ve çıkış tarihleri hakkında ki söylentiler internete sızdı. İşte yeni iMAC’lerin özellikleri.

yeni iMAC

Yeni iMAC Kadrosunun Özellikleri

İnternetteki söylentilere göre yeni iMAC: Intel E3-1285 v6 işlemciye ve 16 GB RAM’e sahip bir cihaz olacakmış. Hatta bu 16 GB’lık RAM opsiyonel olarak 32 GB veya 64 GB’a kadar da yükseltilebilecekmiş. Çok daha hızlı bir okuma-yazma performansı için 2 TB’a kadar yükseltiline bileceği söylenen NVMe SSD’nin iMAC modellerinin aynı şekilde opsiyonel olarak sunulacağı düşünülüyor. Yeni iMAC modellerinde VR destekli AMD grafik biriminin de bulunabileceği yine internete sızan bilgiler arasında. Thunderbolt 3 ve USB Type-C bağlantı noktalarına sahip olarak geleceği söylenen iMAC beraberinde yepyeni Apple aksesuarlarını da getirecekmiş.  Edinilen kesin bir bilgi ise yeni karşılaşacağımız Apple aksesuarlar arasında Touch Bar destekli Magic Keyboard ve çok daha ergonomik bir Magic Mouse olacağı.

Gelelim ekran konusuna. Yeni teknolojisi ile Apple söz konusu ekran olunca çıtayı çok yukarılara koymayı hedeflemişe benziyor. Yeni iMAC modelleri 8k ve 4k çözünürlülüğe sahip ve P3 Gamut destekli ekran ile gelecek. İşlemci gücünü ise 10-bit HEVC çözücülü Intel Kaby Lake işlemcilerinden alacağı duyuruldu. 21,5 inç iMAC’lerde 32 GB RAM bulunurken 27 inç modelde ise 64 GB RAM ulunacak. Ayrıca 27 bütün 27inçlik iMAC ürünlerinde Fusion Drive stadart bir hale gelmiş durumda. Yüzde 50 daha hızlanan SSD’ler ile 2 TB’a kadar depolama alanımız olacak. Ürünün arka kısmında ise 2 adet Thunderbolt 3 bulunuyor.

Yeni iMAC’lerin Çıkış Tarihi ve Fiyatları

Edinilen bilgiler doğrultusunda 21,5 inçlik iMAC’ler 1.099 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya adım atacak, 21,5inç 4k iMAC 1.299 dolarlık bir etikete çoktan kavuşmuş. ABD’de 7 Hazirandan itibaren satın alınabilecekler.